Kapela BolkowianiE


Strona Główna Artykuły Linki Kontakt Szukaj Kategorie Newsów


Nawigacja
Strona Główna
Skład zespołu
Artykuły
Linki
Kontakt
Szukaj
Kategorie Newsów
Ostatnie Artykuły
KIERMASZ BOŻONARODZE...
Bolkowianie w Operze...
Przregląd Zespołów F...
Jubileusz 5 - lecia ...
W sobotę 23 marca w ...
Kalendarium
Filmy
Zespól BolkowianiE
BolkowianiE z Bolkowa


Najbliższe święta
Witamy

Zespół Folklorystyczno - Ludowy

B o l k o w i a n i E


uświetni, umili, urozmaici każdą imprezę
kulturalno - rozrywkową
dożynki, festyny, jubileusze, rocznice itp.

kier.muz. Edward Czarny
telef. (75) 61 20 866
kom. 664 096 211

W dniu 17 grudnia 2011 roku od godz. 11 00 w Ośrodku Kultury w Bolkowie odbyła się kolejna edycja Jarmarku Bożonarodzeniowego


szop1.gif


W dniu 17 grudnia (sobota) 2011 roku od godz. 11 00 w Ośrodku Kultury w Bolkowie odbyła się kolejna edycja Jarmarku Bożonarodzeniowego. Do udziału w kiermaszu zgłosiło się ponad 20-stu wystawców.

W programie:


- prezentacja stoisk świątecznych
- konkurs na "wigilijną potrawę" skierowaną do Kół Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszeń: "Niezapominajka" i "Integracja" z Bolkowa
- wręczenie nagród dla dzieci w konkursie plastycznym pt. "Szopka Bożonarodzeniowa"
- wyśpiewanie kolęd w wykonaniu zespołów: "Bolkowiannie", "Echo", "Mysłowianki", "Lipowianki", "Kaczorowianie", "Jutrzenka" z Sadów Górnych
- poezja w wykonaniu Klubu Twórców "Iskierka"
- występ zespołu młodzieżowego "Sandej"

30 września w Jaworze odbyła się III Gala Kresowa


30 września w Jaworze odbyła się III Gala Kresowa. Jedną z części spotkania było uhonorowanie osób, które przysłużyły się do upowszechnienia kultury, w tym także kultury kresowej, zamieszkałych na terenie powiatu jaworskiego.


Dożynki Diecezji Świdnickiej 2011
Dożynki

Błogosławiony Jan Paweł II zwracając się do rolników mówił: „Drodzy rolnicy twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie – jak u dobrego gospodarza – miejsce na rzeczy stare, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków. (…) Pozostańcie wierni tradycjom waszych praojców”.

...„to w mozolnym żniwnym trudzie,
ręce - rękom, ludziom - ludzie,
bochen - cały z ziemi wzięty,
bochen chleba - cały święty,
bochen chleba na tym stole
przypomina wieś i pole"...


Wczoraj, 11 września 2011 r., w piękne niedzielne południe, w Ośrodku Wypoczynku Świątecznego w Bolkowie odbyły się Dożynki Diecezji świdnickiej. Zgromadziły one wielu kapłanów, rolników, parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, delegacji instytucji i szkół oraz mieszkańców gminy. Barwny korowód delegacji z wieńcami przeszedł alejkami basenu do ołtarza.

Uroczystości rozpoczęły się Eucharystią dziękczynną koncelebrowaną pod przewodnictwem J.E. Biskupa Ordynariusza Ignacego Deca.

Rolnicy dziękując Bogu przynieśli do ołtarza wieńce, w które wplecione zostały kłosy zboża, kwiaty, zioła, owoce i warzywa z tegorocznych zbiorów, jako dowód ich wielomiesięcznej pracy.

"Plon niesiemy, plon
W gospodarza dom,
Żeby dobrze plonowało,
Po sto korcy z kopy dało,
Plon niesiemy, plon,
W gospodarza dom."


W czasie Mszy św. przedstawiciele rolników złożyli w darach wiele bochenków chleba, które zostały rozdzielone po Mszy św. między wszystkich uczestników uroczystości.

Na zakończenie ceremonii J.E. Biskup Ordynariusz Ignacy Dec pobłogosławił i poświęcił wieńce dożynkowe przywiezione przez wiernych z całej Diecezji Świdnickiej pokornie prosząc o Boże błogosławieństwo na kolejny rok.

Po Eucharystii głos zabrali zaproszeni goście, wśród nich Burmistrz Jarosław Wroński, który podziękował rolnikom za ich ciężką pracę.

Na scenę zaproszeni zostali tegoroczni starostowie dożynek – Janina Sikora i Jan Chrzanowski, którzy wręczyli chleb, symbol dobrobytu i gospodarskiej codzienności, J.E. Biskupowi Ordynariuszowi.

Tradycją Dożynek jest również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja wieńcowa miała nie lada problem, ponieważ wszystkie wieńce były przepiękne. Pierwsze miejsce otrzymała Parafia z Mrowin, drugie miejsce parafia Krajanów, a trzecie miejsce Sołectwo z Lipy.

Zwycięscy konkursu obdarowani zostali koszami pełnymi smakowitych delicji.

Po przemówieniach Dożynki uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca "Karlik" oraz prezentacja lokalnych zespołów folklorystycznych.

Na placu dożynkowym było jeszcze wiele innych atrakcji; swoje stoiska na Wystawie Dożynkowej prezentowały Koła Gospodyń Wiejskich, rady sołeckie i lokalni przedsiębiorcy.

Uroczystość zakończyła się rodzinnym festynem, który trwał do późnego wieczora.

Ks. Dziekan Wiesław Pisarski serdecznie dziękuje Wszystkim za trud, który włożyli w przygotowanie uroczystości, sponsorom, którzy pomogli w sfinansowaniu imprezy, wszystkim występującym i prezentującym się, że po raz kolejny pokazali, iż swoim talentem można wspaniale reprezentować i promować Gminę Bolków, Ochotniczym Strażom Pożarnym z Starych Rochowic, Wolbromka i Sadów Dolnych, którzy zabezpieczali drogi dojazdowe, pilnowali porządku na parkingu i na terenie ośrodka oraz wszystkim obecnym za przybycie.

Zobacz w galerii...

Zaproszenie Biskupa Świdnickiego na Dożynki Diecezjalne w Bolkowie, 11 września 2011
DożynkiXII Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie Jelenia Góra - Cieplice 4 września 2011
Koncerty

XII Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie Jelenia Góra - Cieplice 4 września 2011Dożynki Gminne w Mysłowie 3 września 2011 r.
Dożynki

W dniu 3 września 2011r. odbyły się Dożynki Gminne w Mysłowie. Święto Plonów – ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych, tradycyjne święto wszystkich rolników i mieszkańców wsi.
Sobota przywitała wszystkich słoneczną, jeszcze letnią pogodą – idealną na podziękowanie wszystkim gospodarzom za trud ich pracy.
Na święto dożynkowe przybyły władze z Jawora i Bolkowa, oraz wielu mieszkańców naszej gminy.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 13.00 mszą świętą polową, koncelebrowaną przez Księdza Dziekana Wiesława Pisarskiego. Gospodarzem tegorocznych Dożynek była Rada Sołecka Mysłowa, natomiast Starostami Dożynek byli Pani Stanisława Wierzba oraz Pan Kazimierz Frank.
Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się cześć artystyczna oraz inne liczne atrakcje: prezentacje i obśpiewanie wieńców dożynkowych, zawody, konkursy, zmagania sołtysów. Zwieńczeniem upalnego i pełnego wrażeń dnia była tradycyjna zabawa taneczna z zespołem "Problem", która na pewno zostanie na długo w pamięci wszystkich jej uczestników, a przynajmniej do następnych dożynek, które odbędą się już za rok.

VI Dzień Szkółkarza i Sadownika w Targoszynie 21 sierpnia 2011 r.
Koncerty

VI Dzień Szkółkarza i Sadownika czyli Targoszyński Scyzoryk 21 sierpnia 2011 r. na terenie zespołu pałacowo - parkowego w Targoszynie.


Targoszyński Scyzoryk odbywa się w ramach Ekomuzeum Wsi Dolnośląskiej, Szkółkarstwa i Sadownictwa w gminie Mściwojów. Tematem przewodnim imprezy są wieloletnie tradycje szkółkarskie i sadownicze, z jakich słynie teren, na którym działa Partnerstwo Kaczawskie. Na gości czekają liczne konkursy i pokazy związane z tradycjami rolniczymi wsi: okulizacją, układaniem bukietów róż, formowaniem i pielęgnacją drzewka bonsai, występy artystów oraz zespołów, prezentacja stoisk lokalnych szkółkarzy, sadowników oraz kół gospodyń wiejskich, a także degustacja lokalnych potraw.XV Międzynarodowe Targi Chleba
Koncerty


W dniach 26-28.08.2011 r. zapraszamy do Jawora na
XV Międzynarodowe Targi Chleba!

II Zgorzelecki Festiwal Ludowy w Zgorzelcu w dniach 13-14 sierpnia 2011 r.
Festiwale

II Zgorzelecki Festiwal Ludowy w dniach 13-14 sierpnia 2011 r. za nami , a w nim Festiwal Smaków Pogranicza.
Był to doskonały sposób, by spróbować dań, które jedliśmy, jemy i będziemy jedli po dwóch stronach granicy. Festiwal Smaków Pogranicza to swojska prezentacja dań regionalnych połączona z tańcami, swawolami i śpiewami ponad 20 ludowych zespołów z Polski i Niemiec.

VIII Lubański Festiwal Folklorystyczny "FolkArt'2011"
Festiwale

30 lipca na lubańskim rynku odbył się, pod patronatem samego burmistrza, już VIII Lubański Festiwal Folklorystyczny FolkArt 2011. Uczestniczyło w nim wiele zespołów ludowych, folklorystycznych i śpiewaczych oraz kapele ludowe i soliści, tak z kraju, jak i zagranicy.


Zdrojowy Festiwal Muzyki Ludowej w Lądku Zdrój - Ludowe Lądeckie Zdroje 24 lipca 2011 r.
Festiwale

Zdrojowy Festiwal Muzyki Ludowej w Lądku Zdrój - Ludowe Lądeckie Zdroje 24 lipca 2011 r.

Wystąpili laureaci ludowej listy przebojów Radia Wrocław.
III Ludowe Lądeckie Zdroje - w gościnie u Skrzynczanek


Wszystko rozpoczęło się od koncertu z okazji 30-lecia zespołu ludowego Skrzynczanki ze wsi Skrzynka w Gminie Lądek-Zdrój w 2008 roku, na który zaprosiliśmy kilka zespołów do wspólnego śpiewania z Jubilatkami - rozpoczyna relację z niedzielnej imprezy Małgorzata Bednarek, dyrektor CKiR w Lądku Zdroju.

Jako organizatorzy, Centrum Kultury i Rekreacji, widząc zainteresowanie zespołów tego typu występami w lądeckim amfiteatrze, jak i zainteresowanie publiczności, postanowiliśmy kontynuować tego typu spotkania. Pierwsze dwie edycje miały charakter konkursowy, ale problemy ze stworzeniem odpowiednich kategorii - jedne zespoły mają tylko akompaniatorów, inne kapele, jedne tańczą, drugie nie - i w miarę obiektywnych zasad oceniania, spowodowały, że podjęłam jako dyrektor CKiR decyzję, iż Ludowe Zdroje będą po prostu muzycznym przeglądem twórczości ludowej. Najważniejsze jest, aby spotkać sie w gronie entuzjastów muzyki ludowej, kultywować tradycje i wspólnie się bawić.

Dzięki współpracy z niestrudzoną propagatorką ludowych kapel, panią Małgorzatą Majeran-Kokott, prowadzącą Ludową Listę Przebojów w Radio Wrocław zapraszamy zespoły z całego Dolnego Śląska, laureatów tego rankingu. W tym roku na 24 lipca nasze zaproszenie przyjęli: "Bolkowianie" z Bolkowa, "Kostrzanie" z Kostrzy, "Kądziołeczki" z Lubina, "Kądziołeczka" i "Stokrotki" z Lutomi Górnej, "Sobótczańska Biesiada" z Sobótki, "Róża Kłodzka" z Żelazna, "Warzęgowianie" z Warzęgowa, "Głębowiczanie" z Wińska, "Marzenie" z Gminy Kłodzko. I oczywiście "Skrzynczanki" jako gospodarze, którzy podczas całego popołudnia częstowali swoich gości ciastem. Ponieważ festiwal odbywa sie w miejscowości uzdrowiskowej, słynącej z leczniczych wód i nosi tytuł "Ludowe Lądeckie Zdroje" w regulaminie jest zapis, że jedna piosenka obowiązkowo musi odnosić się do wody. W wykonywanych utworach przewijały się motywy strumyków, potoków, bystrej wody a nawet leczniczych zdrojów. Przez całe popołudnie trwał jarmark produktów rzemiosła ludowego i artystycznego. Ponad cztero-i półgodzinnego koncertu wysłuchało kilkaset osób, nagradzając wykonawców rzęsistymi brawami.

Każdy z uczestników koncertu otrzymał pamiątkowy puchar a to dzięki Fundatorom, którymi byli: senator Stanisław Jurcewicz, poseł Monika Wielichowska, poseł Jakub Szulc, Zarząd Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląska Izba Rolnicza, Nadleśniczy Mieczysław Krywieńko z Nadleśnictwa Lądek-Zdrój, Prezes Zbigniew Piotrowicz z Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A., Kazimierz Szkudlarek Burmistrz Lądka-Zdroju i Małgorzata Bednarek Dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji. Dla organizatorów najważniejsza jest satysfakcja zespołów ludowych, które wyjeżdżały z Lądka-Zdroju zadowolone z możliwości prezentacji i atmosfery festiwalowej oraz wrażenia publiczności, której liczne rzesze towarzyszyły przez całe ludowe popołudnie III Ludowym Lądeckim Zdrojom.

Małgorzata Bednarek

Strona 3 z 9 < 1 2 3 4 5 6 > >>
*
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 6
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: zygmunt
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Copyright 2009 © BolkowianiE
247,874 Unikalnych wizytZałóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie